Сайт Мостиської ФСГУ
 

Вівторок, 16.04.2024, 17.57.21

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Голубодром Дубрівка | Реєстрація | Вхід

##
Головна » Статті » Статті про голуби » Селекція

Селекція в спортивному голубівництві
За своїм походженням племінні голуби повинні бути з генетично вирівняних ліній.
Голубівник з'єднує в пари найкращих птахів в надії, що їх потомство від батьків успадкує всі необхідні властивості. Це такі якості, як швидкість повернення додому під час змагань, швидка орієнтація на незнайомій місцевості, спадкові дані всіх необхідних якостей притаманних спортивному голубу, які голубівник хотів би бачити у своїх вихованців. Щоб підсилити спадкування потомством від їхніх батьків тих чи інших корисних якостей, голубівники застосовують для цього кілька методів розведення голубів.

Розглянемо коротенько внутрішньолінійне і міжлінійне схрещування, а також інбридинг і аутбридинг.

Аутбридинг - це вільне схрещування. Голубів поєднують у пари однієї породи, які не перебувають у родинних стосунках аж до п'ятого коліна ні по одному предку. Фенотипним результатом аутбридингу є підвищення життєздатності потомства, опірності хворобам і іншим чинникам навколишнього середовища. Генетичним результатом аутбридингу є збільшення гетерозиготності в межах пар генів у покоління нащадків. Таке потомство фізично міцне, добре розвивається і росте, показує чудові результати під час змагань. Такий метод розведення рекомендується початківцям голубівників. Але треба зауважити, що гетерозиготні голуби, спарені разом, дають потомство з більшою мінливістю властивостей. Звідси виходить і мінливість результатів у польотах голубів. Однак більша мінливість служить основою для проведення селекції і дає можливість для вибору голубів з бажаними якостями. Отримавши видатних літунів, тільки тоді голубівник може приступати до закріплення їх якостей шляхом спорідненого спаровування.

Інбридинг - це і є родинне спарювання, яке складається з спарювання голубів в родоводах яких є предки аж до п'ятого коліна. Виходячи з цього у потомства збільшується ймовірність успадкування генів батька і матері, або генів, ідентичних за походженням. Це генетичний ефект інбридингу, який служить зростанням гомозиготності потомства у всіх парах генів. При такому способі розведення в потомстві нагромаджуються гени, які несуть відповідальність за швидке повернення голубів з польотів додому. Застосовуючи інбридинг, голубівники мають можливість створювати цінні сім'ї, раси та лінії голубів, які передають свої корисні якості потомству.

Інбридинг знижує життєздатність і експлуатаційні властивості голубів, сприяє виродження потомства. Голубівники з досвідом використовують глиб з ознаками виродження для звичайного схрещування з чудовими літунами, або ж для міжлінійного схрещування. Процес виродження уповільнюють шляхом відбору самого життєздатного потомства або застосуванням своєчасного внутрілінійного схрещування. Розведення голубів по лініях - це вища форма селекційної роботи і вимагає від голубівники певних знань і досвіду.

Висновок ліній проводиться від видатного предка або родоначальника і, як правило інбредні. Мета завдання у збільшенні потомства з великою концентрацією генів найкращих літунів.

Наведемо приклад самого процесу закладки лінії від видатного предка. Це голуб, який в декількох сезонах змагань, стабільно і з хорошою швидкістю повертався додому. Цього голуба схрещуємо з голубками, які чудово себе зарекомендували себе в змаганнях і належать до тієї ж раси, для одержання великої кількості потомства. Отримане потомство оцінюють і піддають перевірці у змаганнях. Нащадків, які себе проявили з найкращого боку в змаганнях і мають гарну оцінку, спаривают між собою таким схемам.

   
1. Напівбрат - напівсестра (батько один, а матері різні).
   
2. Брат - сестра (батько і мати загальні).
   
3. Батько - дочка.
   
4. Мати - син.

Парують голубів таким способом протягом кількох поколінь, а потомство піддають ретельної селекції і перевірці в змаганнях. Тривале родинне спарювання значною мірою впливає на збільшення гомозиготності нащадків. Покоління, які слідують далі не варто брати до уваги, так як збільшення гомозиготності неприйнятне через виродження потомства. Тепер зробимо висновок. Як бачите за допомогою даного методу розведення можна отримати чудових голубів від другого покоління іменитих літунів, а якщо лінійні родоначальники перебувають у родинних стосунках, то виняткових нащадків можна отримати ще раніше.

При створенні інбредних ліній, відбувається відбір кращих інбредних голубів з продовженням спарювання їх за схемами наведеними вище. Дуже багато таких ліній швидко вироджуються і залишаються тільки самі життєздатні. Виходячи з цього, потрібно закладати відразу декілька таких ліній, які добре поєднуються між собою за міжлінійних схрещуваннях.

У першу чергу заслуговують на увагу селекціонерів інбредні голуби, які іноді і з запізненням, але систематично повертаються додому.

Застосовуючи інбридинг, голубівники повинні знати, що родинне спарювання це основна ланка селекційної роботи, засіб веде до мети. Для родинного спарювання використовують видатних голубів або, голубів які походять від них. Потрібно строго вести селекцію інбрідних голубів, виключати тих, які з тих чи інших причин не успадкували основних ознак своїх предків. Вибраковувати птицю, яка виявляє депресію фенотипної цінності.

Голубів, що мають хороший рівень фенотипної цінності і високо інбрідних, прийнято вважати племінними. Після встановлення цінних властивостей у потомстві потрібно застосовувати родинне спарювання не проявляючи великої ретельності і створювати лінії для селекції, а в них створювати мікроліній чудових літунів. Необхідно проводити експерименти зі схрещування сильно інбрідних голубів різних ліній, щоб виявити кращі комбінації схрещування між лініями. Інбридинг потрібно застосовувати помірно і поряд з жорсткою селекцією та оцінкою в змаганнях, застосовувати й наддалекі дистанції.

В обов'язковому порядку треба кільцювати голубів, вести племінний журнал і аналізувати родовід, а також вести облік участі голубів у змаганнях з обов'язковими позначками про стан гніздової конституції, погодні умови на місці випуску та фінішу і спортивній формі голуба. Ці записи допоможуть голубівники проводити аналіз багаторічних спостережень і виробити свою особисту тактику участі в змаганнях кожної лінії спортивних голубів.
Категорія: Селекція | Додав: moskalroman (14.07.2011)
Переглядів: 4446 | Рейтинг: 3.3/14
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Форма входу


Наше опитування

Скільки у вас голубів
Всього відповідей: 200

Категорії розділу

Історія [3]
Ветеринарія [1]
Годування [2]
Селекція [2]
Утримання [1]
Змагання [1]


Пошук



Статистика


Хто Онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Користувачі Онлайн

Браузер
,
Copyright MyCorp © 2024 | Використовуються технології uCoz